یخدان ترشنبه

یخدان ترشنبه بزرگترین و محکمترین یخچال استان تهران معرفی شده است.

یخدان ترشنبه

مکان :

این یخچال تاریخی در شهرستان اسلامشهر، بخش چهاردانگه، دهستان چهار دانگه، روستای ترشنبه قرار گرفته است که در جنوب روستا و به فاصله کمی از قلعه قدیمی ترشنبه میتوانید این یخچال را مشاهده کنید. این روستا در سر راه چهاردانگه به احمدآباد مستوفی قرار دارد.

 

مشخصات یخدان :

مساحت کل این یخدان ۴۶۰ متر مربع و زیر بنای آن ۲۰۰ متر است. این یخچال مدور با مصالح خشت و گل ساخته شده و پانزده متر ارتفاع دارد.

 

ثبت در  فهرست آثار ملی ایران :

یخدان ترشنبه به شماره ی ثبت ۱۰۸۰۷ در تاریخ ۱۳۸۲/۱۱/۰۲ به ثبت آثار ملی ایران رسیده است .

تاریخچه:

این یخچال از بناهای به جا مانده از دوران قاجار است و از آنجا که در آن زمان مالک این یخچال قدیمی زمینهای کشاورزی زیادی داشت تصمیم گرفت برای نگهداری محصولات خود این یخچال بزرگ را بسازد یعنی از این مکان برای نگهداری محصولات استفاده می‌ شد و یخ‌ هایش هم در خارج از روستا به فروش می‌ رسید. طبق گفته قدیمی‌ ها استخر کوچکی در این یخچال وجود داشته که آب از راه باریکی وارد آن شده و تبدیل به یخ می ‌شد. آب یخچال ترشنبه از قنات تأمین می ‌شد که این قنات به سبب کاهش بارندگی بعد از گذشت سالیان طولانی خشک شد و سالهاست که دیگر از این یخچال یخ بیرون نیامده است گویا مقدار یخ ‌های ذخیره شده در یخچال ترشنبه خیلی بیشتر از نیاز ساکنان این روستا بوده و این موضوع فرصتی برای کسب و کار شده بود و برخی از اهالی یخ ها را به وسیله گاری به چهارراه قهوه ‌خانه و چهارراه یافت ‌آباد منتقل کرده و به فروش می ‌رساندند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *