کوه جهان‌ بین

کوه جهان‌ بین یکی از کوه‌های رشته کوه زاگرس است و در غرب شهر هفشجان در استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد.

این کوه به طول ۳۰ کیلومتر از جنوب روستای شمس‌آباد شروع و تا غرب روستای مصطفی‌ آباد در حومه شهر هفشجان امتداد دارد.

کوه جهان‌ بین

بلندترین قلل آن به همراه ارتفاع :

دالانک با ۳۳۴۲ متر

هفشجان با ۳۳۱۵ متر

شمس‌آباد با ۳۱۳۸ متر

 

علت نامگذاری :

رشته کوه جهان بین در حومه شهرکرد قرار دارد. چون از فراز قله دالانک، مرتفع‌ترین قله این رشته کوه ، منطقه بزرگی شامل شهرکرد و شهرهای نجف‌آباد و اصفهان کاملاً دیده می‌شود به همین دلیل به آن نام جهان بین نام داده‌اند.

در نقلی دیگر گفته اند اصفهان عصر صفوی در اثر شوکت و عظمت ملقب به نصف جهان شد و چون از ارتفاعات کوه جهان بین؛ سیاهه اصفهان مشاهده میشد به آن عنوان جهان بین داده اند.

 

ویژگی ها :

از ویژگی‌های منحصر به فرد این رشته کوه می توان به موارد زیر اشاره کرد :

زیادی چشمه ها

دامنه‌های سرسبز شمال‌شرقی

صخره‌های مرتفع و غارهای ژرف

زیبایی بی نظیر قله ی مرکزی یعنی نای هفشجان که در عین حال یکی از بی نظیر و منظم‌ترین قلل کشور است

 

در دامنه این رشته کوه آثار تاریخی از شکل‌گیری تمدن‌ هایی کهن در هزاره‌های پیش از تاریخ حکایت دارد. چشمه‌های بسیار زیاد آن سبب گردید تا این منطقه را با عنوان مَرغ هزار خانی یا منطقهٔ هزار و یک چشمه بشناسند حال آنکه امروزه گردشگاه چشمه زنه در دامنه قلهٔ زیبای مرکزی جهان بین هفشجان از جمله جاذبه‌های گردشگری نزدیک به مرکز استان می‌باشد. در دامنه این رشته کوه آثار تاریخی از شکل‌گیری تمدن‌هایی کهن در هزاره‌های پیش از تاریخ حکایت دارد. بقایای راه‌های سنگ چین شاهراهی سوزیانا یا خوزستان به اصفهان یا گبیانه، کتیبه نیمه تصویر نگاری گرنوشته، تپه تاریخی شهر کهنه و از همه مهم‌تر تپه تاریخی اسکندری که در ایجاد تمدنی به صورت یک دولت شهر تاریخی است از ویژگی‌های ممتاز دامنهٔ این رشته کوه می‌باشد.

 

چشمه ها :

زیادی چشمه های این کوه و پرآبی آن، این کوه را به هزارچشمه معروف کرده‌ است از جمله چشمه‌ها و جاذبه‌های گردشگری این منطقه می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

  • گردشگاه چشمه زنه هفشجان

گردشگاه چشمه زنه هفشجان در دامنه رشته کوه جهان بین و ۲ کیلومتری هفشجان و ۲۰ کیلومتری شهرکرد واقع شده‌ است. در روز طبیعت هرسال هزاران نفر به گردشگاه چشمه زنه و طبیعت زیبای آن می روند .

  • چشمه وقت و ساعت (هفشجان)

این چشمه در فاصله ۳۵ کیلومتری شهرکرد و ۱۰ کیلومتری شهر هفشجان و در غرب روستای شمس‌آباد قرار دارد. علت نامگذاری وقت و ساعت به این دلیل است که آب این چشمه در طول روز ممکن است برای مدت ۲ تا ۳ ساعت قطع شود به گونه‌ای که هیچ اثری از آب در دهانه چشمه مشاهده نمی‌شود ولی با گذشت مدت زمانی به یک باره آب از دهانه این چشمه شروع به جوشش می‌کند و منظره زیبایی را به وجود می‌آورد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *