موزه پارینه‌ سنگی کرمانشاه

موزه پارینه‌ سنگی کرمانشاه

, ,

موزه پارینه‌ سنگی کرمانشاه  نخستین موزه ی پارینه سنگی خاورمیانه می باشد .

این موزه در سال 1386 تاسیس شده است و شامل مجموعه‌ای از ابزار آلات سنگی و استخوان‌ های انسان از دوره‌ های پارینه سنگی در ایران و کشورهای دیگر را شامل می‌ شود.

 

آدرس : کرمانشاه، خیابان مدرس  ، تکیه بیگلر بیگی

 

قدیمی‌ ترین اثری که در این موزه نگهداری می‌ شود مربوط به ابزار سنگی‌ است که با قدمت نزدیک به یک میلیون سال که در کشف رود خراسان کشف شده‌ است . همچنین در موزه مولاژهایی از جمجمه انسان نئاندرتال، انسان هوشمند، و تصاویر بازسازی شده از شکارچیان عصر سنگ نمایش داده می‌شود.

بخش های موزه پارینه‌ سنگی کرمانشاه :

این موزه از ۴ اتاق تشکیل شده‌ است که آثاری از دوره‌ های دیرینه‌ سنگی و نوسنگی که بازه زمانی ۱۰۰ هزار سال تا ۸ هزار سال پیش را دربر دارد.

اتاق اول مستندی در مورد ابزار‌آلات سنگی و این که چگونه انسان‌های نخستین این ابزار را درست می‌کردند وجود دارد و همچنین نخستین مولاژ ساخته شده از انسان نئاندرتال در ایران و خاورمیانه در این قسمت موزه قرار دارد.

اتاق دوم  به استخوان‌های انسان‌ها و حیوانات در منطقه باستان‌شناسی زاگرس و همچنین چندین جمجمه ی انسان در مناطق معروف باستان‌شناسی از اروپا و خاور نزدیک و همچنین مجموعه فسیل‌های غار وزمه که اهمیت ویژه‌ای دارد اختصاص پیدا کرده‌ است.

اتاق سوم، که ابزار‌آلات سنگی مربوط به دوره ی دیرینه‌سنگی از مناطق باستان‌شناسی مختلفی مثل کشف‌رود، گنج پر و شیواتو را شامل می‌شود؛

اتاق چهارم هم ابزارهای سنگی و استخوان‌های حیوانات مربوط به اواخر عصر سنگ و نوسنگی وجود دارد.

موزه پارینه‌ سنگی کرمانشاه موزه پارینه‌ سنگی کرمانشاه موزه پارینه‌ سنگی کرمانشاه موزه پارینه‌ سنگی کرمانشاه موزه پارینه‌ سنگی کرمانشاه

انتقال موزه :

تصمیماتی برای انتقال این موزه به  پایگاه بیستون در آینده گرفته شده است که در صورت تامین اعتبار این انتقال صورت خواهد گرفت .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *