موزه بزرگ زاهدان

موزه بزرگ زاهدان مجموعه‌ای ارزشمند که حکایت از تاریخ پنج هزارساله منطقه جنوب شرق ایران دارد .

 موزه بزرگ زاهدان

آدرس و شماره تلفن : 

 آدرس سیستان و بلوچستان- زاهدان- تقاطع خیابان آیت الله مطهری و امداد
 تلفن 05433225301

در این موزه آثاری از یافته‌های باستان شناسی کرمان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی را در درون خود جای داده است.

 

بنای موزه :

موزه زاهدان دارای هزار متر مربع زیربنا و پنج طبقه است که با الهام از معماری قلعه سب در شهرستان سراوان ساخته شده است.

 

قسمت های مختلف این موزه عبارتند از :

  • استان شناسی
  • سالن بوم شناسی
  • باستان شناسی
  • مردم شناسی
  • کتابخانه
  • سالن محققین
  • اتاق نمایش با ظرفیت 40 نفر برای نمایش فیلم کوتاهی از بخش‌های مختلف موزه
  • فروشگاه محصولات فرهنگی مربوط به جاذبه های گردشگری و فرهنگ و رسوم منطقه

 

مجسمه های جالب :

از قسمت‌های جالب موزه بزرگ زاهدان مجسمه‌هایی است که در ابتدای ورود به این موزه میبینید ، مجسمه‌ای از رستم ساخته استاد فارسی که پوشش مدرن به خود گرفته و شمشیرش را غلاف کرده و به جای آن قلمی ساخته شده از پر سیمرغ در دست دارد.

در کنارش نیز زال و سیمرغ با نگرانی او و قلمی که می‌خواهد به کسی تقدیم کند را نگاه می‌کنند. این مجسمه برگرفته از مجسمه فردوسی در میدان فردوسی تهران است که برای هر بیننده‌ای در این مجموعه جذاب به نظر می‌رسد.

موزه بزرگ زاهدان

 

مسیر بازدید از این موزه با طی کردن رمپ یا مسیری شیب‌دار آغاز می شود که در این مسیر هم آثار موجود را می‌توانید ببینید و هم بدون طی کردن پله ای طبقه طبقه بالا بروید.

در قسمت رمپ و شیب بر روی دیواره‌های این مجموعه در یک طرف تابلوهای مربوط به معرفی آثار تاریخی استان سیستان و بلوچستان (تابلو های استان شناسی) قرار دارند .

 

در طرف مقابل آن قسمت بوم شناسی یعنی تاکسیدرمی پوشش گیاهی و جانوری و آکواریومی از آبزیان آب شور استان در معرض نمایش قرار داده شده است .

موزه بزرگ زاهدان

در بخش باستان شناسی موزه بزرگ زاهدان اطلاعاتی شامل مشخصات سایت و محوطه باستانی شهر سوخته، کوه خواجه، دهانه غلامان، اسپیدژ، جیرفت و سایر آثار باستانی و تاریخی منطقه جنوب شرق ایران جهت بازدید علاقمندان جمع آوری گردیده است. از جمله اشیاء به نمایش درآمده در این موزه که حاصل کاوش‌های باستان شناسی است شامل: سفالینه‌ها، اشیاء فلزی، گِلی، سنگی، شیشه‌ای، تابلوهای نفیس و کتب خطی و غیره می‌شود که برای بازدیدکنندگان تماشایی است، چرا که در بخش باستان شناسی این موزه یافته‌های جالبی از شهر سوخته همچون چشم مصنوعی را می‌بینید که در موزه بزرگ زاهدان نگهداری می‌شود. این چشم مربوط به جسد زن دفن شده در گورستان شهر سوخته است که از جنس قیر طبیعی و با نوعی چرب جانوری مخلوط شده است. در روی این چشم مصنوعی، ریزترین مویرگ‌های داخل کره چشم توسط مفتول‌های طلایی به قطر کمتر از نیم میلی‌متر طراحی شده است که به دلیل شرایط سخت نگهداری و حساس بودن، باید در دمای مخصوص نگهداری شود، بنابراین امکان نمایش دائمی آن در ویترین نیست و شما تنها در نمایشگاه‌های موقت موزه بزرگ زاهدان ممکن است از این چشم مصنوعی دیدن کنید.

موزه بزرگ زاهدان

فاصله تا اماکن دیگر :

فرودگاه3/2 کیلومتر
ترمینال6/9 کیلومتر
راه آهن900 متر

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *