منطقه آینالو

منطقه آینالو (آینالی) ارسباران

,

منطقه آینالو ارسباران که در زبان محلی آینالی گفته می شود بخشی از جنگل های ارسباران در بخش خداآفرین از شهرستان کلیبر می باشد .

   منطقه آینالو

 

چگونه به منطقه آینالو سفر کنید ؟

برای سفر به این منطقه از دو مسیر می توان رفت از تبریز و کلیبر که هر دو مسیر دسترسی را در زیر خواهیم گفت :

از تبریز : اگر می خواهید از تبریز به این جنگلهای زیبا سفر کنید در ورودی شرقی تبریز سه راهی اهر هست ، از سه راهی اهر به سمت اهر حرکت کنید بعد از رسیدن به اهر به سمت کلیبر میروید . ( از اینجا به بعد حدود 50 کیلومتر تا آینالی فاصله دارید ) از داخل شهر کلیبر به سمت جنگلهای ارسباران و قلعه بابک حرکت میکنید . بعد از طی حدود 20 کیلومتر به یک دو راهی خواهید رسید . یک طرف به سمت مکیدی و سمت راست به طرف آینالی می رود و شما مسیر آینالی را دنبال میکنید . بعد از طی مسافتی در مسیرهای کوهستانی و جنگلی با شیب تند به ورودی آینالی خواهید رسید . از اینجا به بعد شما 5 کیلومتر جاده خاکی را در پیش رو دارید . در مسیر حرکت از این جاده خاکی ابتدا روستای آینالو را میبینید و به مسیر خود ادامه میدهید تا به منطقه حفاظت شده و توریستی برسید .

از کلیبر : اگر از سمت جلفا سفر می‌کنید، در جلفا ب ه‌سمت سیه‌رود و نوردوز بروید تا پس از روستاهای کردشت و اشتبین به عشاقلو برسید. در اینجا با پیچیدن به‌ سمت راست وارد جاده‌ ارسبارن خواهید شد. و پس از طی مسافتی در حدود 40 دقیقه به ورودی آینالو خواهید رسید .

منطقه آینالو

حیوانات :

جنگلهای آینالی از بکر ترین و زیباترین جنگل های کشور است و منطقه ای حفاظت شده است که زیست گاه انواع گونه های حیوانی از جمله اردک سر سفید، میش مرغ قره قشلاقريال پلنگ، مارال و سیاه خروس قفقازی و… می باشد .

آهو ها و گوزن ها برای تهیه غذا به نزدیکی سیم های کشیده شده می آیند و می توانید این حیوانات زیبا را از نزدیک ببینید .

منطقه آینالو

پوشش گیاهی :

بلوط، ممرز، افرا، گیلاس وحشی، سرخدار، بارانک، نارون، ارس، گردو، گلابی وحشی، زالزالک، انار تنها بخشی از گونه‌های گیاهی هستند که در منطقه گردشگری آینالو به چشم می‌خورند. همچنین می‌توانید انواع گیاهان دارویی، گل های خودرو و وحشی را در این منطقه بکر و زیبا مشاهده کنید.

نام این منطقه و روستا :

جالب است بدانید که وجه تسمیه «روستای آینالو» از نام بنایی گرفته شده که توسط تاجر ارمنی معروف دوران قاجار با نام طومانیاس ساخته شده است. این بنا که امروزه تنها دیوارهای آن باقی مانده، سقف فلزی و آینه‌مانندی داشته است و به همین دلیل مردم اولین باری که آن را دیدند، به آن آینالی (آینه‌ای) گفتند و به این ترتیب، این روستا آینالو نام گرفت.

منطقه آینالو

بررسی برخی از امتیازات مثبت و منفی این منطقه :

دیدن جنگل های بکر دیدن گونه های مختلف حیوانات و به خصوص گوزن ها و آهوها
× جاده های پرپیچ و خم در مسیر×  مسیر خاکی و بد حدود 5 کیلومتری
 هوای مطبوع و خنک حتی در وسط تابستان به خصوص شب ها×  امکانات رفاهی کم
×  دستشویی های کثیف و کم به خصوص برای روزهای شلوغ و آخر هفته داشتن آلاچیق
× نبود اینترنت وجود آب برای شست و شو و شرب
 سوئیت های اجاره ای  امکان خرید عسل اصل و خوشمزه در مسیر
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *