مدرسه سپهداری

مدرسه سپهداری یکی از بناهای تاریخی دوره قاجار است که هم‌ زمان با تأسیس بازار اراک به دستور یوسف خان گرجی سپهدار اعظم و بانی شهر اراک ساخته شد. مدرسه سپهدار، نخستین مدرسه بنا شده در اراک (سلطان‌آباد) به حساب می‌آید.

مدرسه سپهداری

پیشینه :

این مدرسه اولین مرکز علوم دینی در اراک است. مدرسه ی سپهداری به عنوان نخستین بنای شهری با اقتباس از سبک مدارس دوره صفویه و با کاشیکاری‌ های ظریف و زیبای دوره قاجار یکی از بناهای موجود در مجموعه بازار اراک است. این مدرسه به وسیله یوسف خان سپهدار (پدر داماد فتحعلی‌شاه قاجار) بنا شده و حاج‌آقا محسن عراقی در توسعه آن نقش مهمی داشته‌ است. در سال ۱۳۳۳ هجری قمری عبدالکریم حائری یزدی این مدرسه را به یکی از حوزه‌های علمیه بزرگ کشور تبدیل کرد.

 

معماری مدرسه سپهداری :

معماری داخل مدرسه از طرح چهار ایوانی پیروی می‌کند که از آن میان دو ایوان شمالی و جنوبی بلندتر و عظیم تر از دو ایوان دیگری است. در اطراف حیاط مدرسه 25 حجره وجود دارد و هر حجره دارای یک ایوان کوچک در جلو و قسمت نشیمن در عقب می‌باشد، سردر و لچکی حجره‌ها با کاشیهای خشتی هفت رنگ تزئین شده است. گنبد مدرسه یک پوش بوده و در نوع خود بزرگترین گنبد آجری در بافت قدیمی اراک به حساب می آید . از عناصر داخلی مدرسه می‌توان به آب‌ انبار و صحنی نسبتاً وسیع با حوضی سنگی در میان آن اشاره کرد.

 

از جمله شخصیت‌هایی که در این مدرسه به کسب معارف اسلامی پرداخته‌اند می‌توان اشاره کرد به:

  • سید روح‌الله خمینی ( بنیانگذار انقلاب اسلامی )
  • آقا نورالدین عراقی (  از مجتهدان و مراجع تقلید شیعه )
  • محمدعلی اراکی ( فقیه، مرجع تقلید شیعه و عارف )

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *