قلعه شمیران

قلعه شمیران بازمانده ی ارگی تاریخی در شهرستان قزوین ، بخش طارم سفلی است.

تاریخچه آن به دوران قبل از اسلام می‌رسد و در طول سال‌ های قرن چهارم هجری پایتخت سلاریان بوده‌است.

این قلعه نزدیک به دو قرن جزء قلعه‌های اسماعیلیان بوده و پس از نابودی آنها با هجوم هلاکو، تا پایان دوره صفوی نیز در کشمکش‌های سیاسی اهمیت بالایی داشته‌ است.

 

نامهای این بنا :

این قلعه در بین اهالی منطقه به نام‌های شمیران و سمیران معروف است، ولی در متن های تاریخی به نام‌های سمیران، شمیران، سمیرم، شمع ایران، کنگریان، سمیویروم و سالاریه از آن یاد شده‌ است. نام شمیران بارها در متون مختلف تاریخی آمده‌ است. شمیران مرکز طارم بود و قلعه درکنار شهر قرار داشت .

 

طرح کلی بنا :

طرح کلی این بنا مستطیلی‌ شکل بوده و ارتفاع برج‌ ها و دیوار آن نزدیک به ۱۵ متر است. تمامی آن را با سنگ‌های لاشه و ملاط گچ به ضخامت 2/5 متر ساخته‌اند و در فاصله‌های یک متری کلافی چوبی در دل دیوار به کار برده‌اند.

در دیوار شمالی قلعه 2 برج وجود دارد که در قسمت بالا دارای پنجره‌های بلند مستطیلی شکل با قوس نیزه‌دار هستند که بیشتر برای نگهبانی پایین قلعه از آنها استفاده می‌شده است.

 

ثبت ملی :

این بنا در ۹ اردیبهشت ۱۳۸۲ با شماره ثبت ۸۴۵۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است.

 

مسیر دسترسی به قلعه شمیران:

برای رسیدن به این قلعه باید از منجیل به سمت گیلوان حرکت کنید . بعد از حدود 20 کیلومتر در سمت چپ جاده ، راه خاکی به سمت قلعه است که با ماشین حدود 10 تا 15 دقیقه زمان خواهد برد تا به پارکینگ قلعه برسید و از آنجا هم باید کمی پیاده روی نمایید تا به قلعه برسید .

قلعه شمیران قلعه شمیران

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *