دریاچه کیو

دریاچه کیو دریاچه‌ ای طبیعی است که در شمال غرب خرم‌آباد واقع شده‌ است.

مساحت دریاچه ۷ هکتار و عمق آن بین ۳ تا ۷ متر است. این دریاچه که یکی از دریاچه‌های طبیعی درون‌ شهری ایران به‌ حساب می‌ آید ، زیستگاهی مناسب برای جانوران آبزی و پرندگان بومی و مهاجر است و همچنین با وجود امکانات تفریحی و وجود شهر بازی و چشم‌اندازهای طبیعی متعددی که در اطراف آن وجود دارد، از ارزش گردشگری درون‌شهری قابل ملاحظه‌ای برخوردار شده‌ است.

دریاچه کیو

آب دریاچه از کجا تامین می شود ؟

آب این دریاچه از سرچشمه‌های موجود در مخمل کوه، چشمه گلستان و نیز از طریق چشمه‌های کف دریاچه تأمین می‌شود.

 

نام دریاچه :

در لری به این دریاچه سراو کیاو گفته می شود .  کیاوو در لری خرم‌آبادی به معنی کبودرنگ و آبی است و دلیل استفاده آن آب زلال و عمیق این دریاچه است که به رنگ آبی و نیلی دیده می‌شود .

 

تاریخچه دریاچه کیو :

تا پیش از سال‌های ۱۳۵۴ و ۱۳۵۵ شمسی در جایگاه کنونی این دریاچه چشمه‌ای به نام «سراب کیو» وجود داشت که اکنون نیز بخش عمده آب دریاچه از این چشمه واقع در قسمت شمال شرقی آن تأمین می‌شود. دریاچه کنونی در طول سال‌های ۱۳۵۴–۱۳۵۵ و در زمان شهرداری علی‌محمد ساکی ساخته شد. ساکی و دست‌اندرکاران وقت شهرداری خرم‌آباد با بررسی دریاچه و فضای اطراف آن، در ظرف چند سال با اقدامات گسترده‌ای آغاز به تکمیل آن کردند که از جمله این اقدامات بنا نهادن، شکل‌دهی و استانداردسازی دریاچه به صورت فعلی ، احداث مهمان‌سرای جهان‌گردی و احداث امکانات رفاهی-تفریحی همچون شهر بازی در اطراف دریاچه بود.

 

فاصله تا اماکن مهم :

فرودگاه خرم آباد17 کیلومتر
پایانه مسافربری اتحاد4 کیلومتر
ترمینال جنوب خرم آباد6/2 کیلومتر
قلعه فلک الافلاک3/5 کیلومتر

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *