دریاچه مارمیشو

دریاچه مارمیشو یکی از دریاچه های زیبا و یکی از جاذبه های طبیعی آذربایجان غربی است که گردشگران زیادی ا به خود جذب میکند .

 

سرچشمه و منشا  :

این دریاچه‌ ی پنج هکتاری تقریبا ۵۰ تا ۶۰ متر عمق دارد  . سرمنشا آب این رودخانه نازلوچای است که از کوه‌های بایبون و ستاره لوند سرچشمه می‌گیرد و در نهایت به تنگه‌ ای بسیار سرسبز و دیدنی می‌رسد.

علت پیدایش این دریاچه زیبا هم می تواند جالب توجه باشد ، چرا که بر اثر زلزله قسمتی از کوه ریزش کرده و سدی طبیعی به وجود آورده که باعث ایجاد دریاچه فعلی شده است. از آنجا که ساکنان قبلی مارمیشو مسیحیان بودند، این دریاچه نام خود را از رهبر این مسیحیان یعنی بنیامین مارشیمون گرفته است.

دریاچه مارمیشو

دریاچه مارمیشو

پوشش گیاهی دریاچه مارمیشو :

در طول رودخانه تا دریاچه علاوه بر انواع درختان جنگلی، درختان بید به‌ شکل حفاظی طبیعی دور دریاچه را فرا گرفته‌اند. در کنار درختان بید و درختان گردو در منطقه، درختان بلوط، بنه، عناب، گلابی، زالزالک، بادام، گز، صنوبر، سایر درختچه‌ها و انواع مختلف گون نیز در این مکان دیده می شود که مکان مناسبی برای پرورش زنبور عسل محسوب می‌شود.

از دیگر گونه‌های گیاهی مارمیشو می‌توان خارشتر، گزنه، زنبق، لاله کوهی، شیرین‌بیان، خشخاش، پیاز کوهی، بومادران، کاسنی، آویشن، کنگر و… را نام برد.

 

گونه‌ های جانوری مارمیشو:

در حال حاضر، اطراف دریاچه زیستگاه حیواناتی مانند خرس، روباه، گرگ و خرگوش است؛ در حالی که قبلا بز کوهی، گراز و پلنگ نیز در این منطقه بودند که الان دیگر وجود ندارند. از پرندگان نیز باید به کبک، شاهین، بلدرچین و … اشاره کرد.

ماهی قزل‌آلا، ماهی سفید و سمور از جمله آبزیان فراوان دریاچه محسوب می‌شدند که به‌دلیل تردد گردشگران و صید بی‌رویه این‌گونه‌ها با کاهش زیادی روبه‌رو هستند. علاوه بر این دیگر اثری از سمورها نیز وجود ندارد.

 

 

جاذبه های اطراف مارمیشو :

  • چادرهای عشایر

یکی از جالب‌ترین مناظری که در این سفر مشاهده خواهید کرد ، چادرهای ایلات و عشایر است که در این منطقه اتراق کرده‌ اند. آشنایی با نحوه زندگی عشایر بسیار جذاب است و در کنار بازدید از دریاچه و دیدن مناظر اطراف آن می‌تواند جالب باشد.

  • زنبورداران

در بین راه چشمتان به زنبورداران این منطقه خواهد خورد و می توانید عسل طبیعی هم تهی ئکنید .

  • آبشار مارمیشو

علاوه بر بازدید از دریاچه می‌توانید از آبشار زیبایی که در نزدیکی دریاچه و در مسیر رودخانه نازلوچای قرار گرفته است هم دیدن کنید . این آبشار فصلی است و در فصول پرباران، آب آن زیاد می‌شود و صدای دل انگیز آن را می‌توان از چند صد متری شنید.

بهترین زمان بازدید :

از اوایل اردیبهشت تا انتهای تابستان می تواند بازدید از این منطقه جذاب باشد و در فصول سرد امکان یخ زدگی دریاچه هم هست و به دلیل آب و هوای سرد منطقه شاید نتوانید زیبایی های این منطقه را به خوبی درک کنید .

فاصله تا مرکز استانها :

ارومیه70 کیلومتر
تبریز200 کیلومتر
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *