درياچه اوان

درياچه اوان در فاصله 75 کيلومتری شمال شرقی شهر قزوين قرار دارد .

درياچه اوان

طول و عرض و عمق دریاچه اوان :

این دریاچه بیش از هفتاد هزار متر مربع مساحت دارد و طول آن در طويل ترين قسمت 325 متر و عرض آن 275 متر و عمق آن از 1 تا 5/7 متر در نوسان است.

 

محل تامین آب دریاچه :

عمده آب درياچه از طريق چشمه های کف درياچه و مقدار کمی نیز از بارش ها تامين می شود .

گیاهان :

به جز گونه‌های درختی دست‌ کاشت مانند  بید، چنار، تبریزی ، سیب، آلبالو، گیلاس، سنجد، فندق و گردو، گیاهان علفی مانند گون، کنگر، شیرین‌بیان و گونه‌های مختلف دیگر از خانواده گرامینه و لگومینیوزه هم در حوزه آبخیز وربن وجود دارند. از گیاهان داخل دریاچه هم می‌توان به نی‌بن در آب و گیاهان غوطه ور خوشاب و چنگال آبی اشاره کرد که محیط مناسبی را برای پرورش ماهیانی چون اردک ماهی به وجود می‌آورند.

 

جانوران و گیاهان :

از گونه‌های جانوری اطراف دریاچه می‌توان به کل و بز کوهی که به علت شکار بی‌رویه و تخریب زیستگاه آنان کاهش چشمگیری داشته اند ،  پلنگ، خرس قهوه‌ای، روباه، شغال، گرگ، گراز، شنگ (جانور)، سیاه گوش ، انواع عقابها، دال، دلیجه، شاهین، جغد، کبک، فاخته، دارکوب، سبزقبا، زاغ و گنجشک خانگی، قورباغه، لاک‌پشت و خرچنگ اشاره کرد.

همچنین انواع ماهی‌هایی که در این دریاچه ساکن هستند عبارتند از:

  • قزل‌آلا
  • کپور
  • اردک ماهی

در فصل های مختلف :

اين درياچه محل ماهيگيری، آب تنی و قايق سواری و در پائيز مامن پرندگان مهاجر مانند قو، غاز، مرغابي و در زمستان با توجه به برودت هوا و يخ زدن سطح آن قابل اسکی رانی است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *