تالاب چغاخور

تالاب چغاخور ، تالابی در شهرستان بروجن واقع در استان چهارمحال بختیاری است. این تالاب با مساحتی حدود ۲۳۰۰ هکتار در دامنه ارتفاعات برآفتاب و کلار (۳۸۳۰ متر)، در مسیر جاده بروجن-اهواز قرار گرفته است.

تالاب چغاخور

مسیرهای دسترسی به تالاب چغاخور :

  • مسیر تالاب چغاخور از شهرکرد:

برای اینکه از شهرکرد به تالاب چغاخور بروید، می‌توانید وارد مسیر شهرکرد-خوزستان شوید و از شمس آباد، شلمزار و گهرود عبور کنید. درست قبل از ورودی جاده‌ای که به ایذه می‌رود، به تالاب چغارخور خواهید رسید.

  • مسیر تالاب چغاخور از بروجن:

دسترسی به تالاب از شهر بروجن به این صورت است که باید از جنوب غربی شهر وارد جاده‌ بلداجی شوید. پس از گذشتن از بلداجی،‌ آورگان و کلبی بک به تالاب چغاخور می‌رسید.

 

ویژگی منحصر به فرد تالاب، وجود نوعی ماهی از خانواده گامبوزیا (کپوردندان) در این مکان است. در تابستان دیدن عشایر و روستاهای اطراف چغاخور بسیار لذت بخش است.

به دلیل وسعت خوبی که این زیستگاه دارد و به دلیل عدم وجود آلاینده و یا بسیار پایین بودن آلاینده ها در آب این تالاب، ماهیان تالاب چُغاخور از نظر ژنتیکی ارزشمند هستند.

در سال ۱۳۹۵ اردک سرسفید در این تالاب بین المللی مشاهده و ثبت کمیته ملی پرندگان ایران شد. اردک سر سفید گونه در خطر انقراض و تحت حمایت سازمان حفاظت از محیط زیست است.

پوشش گياهی تالاب چُغاخور از گونه‌ های حاشيه ‌ای، نم ‌پسند، شناور و غوطه‌ ور مانند بيد، پتامژتون، پلی گونيوم و ساز تشکيل شده است. در فصل بهار حاشیه های این تالاب پر از گل های قرمز رنگ شقایق می شود.

از سال ۱۳۷۸ به‌دلیل گونه‌های جانوری نادر در اطراف تالاب و شرایط متنوع زیستی آن، سازمان حفاظت محیط زیست، چغاخور را منطقه شکار ممنوع اعلام کرد و آن را تحت پوشش و حمایت خود قرار داد. منطقه شکار ممنوع تالاب بیش از ۲,۳۰۰ هکتار مساحت دارد. چغاخور یکی از تالاب‌های کنوانسیون بین‌المللی رامسر است و در فهرست مناطق مهم پرندگان (IBA) نیز به چشم می‌خورد. این تالاب بخشی از یازدهمین ذخیره‌گاه زیست‌کره ایران با عنوان «تنگ صیاد-سبزکوه» به شمار می‌رود که به ثبت جهانی رسیده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *