باغ شاهزاده ماهان

باغ شاهزاده ماهان یکی از باغ‌ های تاریخی ایران است که در استان کرمان قرار دارد .

 

مکان باغ :

این باغ در حدود ۲ کیلومتری شهر ماهان و در دامنه کوه‌ های تیگران جای گرفته است .

 

پیشینه باغ شاهزاده ماهان :

این باغ مربوط به پایان دوره قاجاریه است و اولین بار به دستور محمدحسن خان سردار ایروانی حاکم وقت کرمان ساخته شد و بنای درون آن بعدها توسط عبدالحمید میرزا ناصرالدوله حاکم کرمان طی یازده سال حکمرانی وی (۱۲۹۸ ه‍.ق تا ۱۳۰۹ ه‍.ق) ساخته شد. با این همه، با مرگ وی ساخت بنای آن نیمه ساخته رها شد. گفته می‌شود وقتی خبر مرگ ناگهانی حاکم را به ماهان می‌برند، بنّایی که مشغول تکمیل سردر ساختمان بود تغار گچی را که در دست داشته محکم به دیوار کوبیده و کار را رها کرده و فرار نموده‌است. به همین علت جاهای خالی کاشی‌ها را بر سردر ورودی می‌توان دید.تاریخ بنای باغ ۱۲۷۶ شمسی است.

 

ویژگی های باغ :

این باغ مساحتی در حدود به ۳/۵ هکتار دارد.

دو مجموعه شرقی و غربی دارد.

کوشک یا همان عمارت‌های آن بسیار زیباست و به صورت دو اشکوب ساخته شده‌ است و سر در آن از معماری زیبایی برخوردار است که آن را از سایر باغ‌ های ایرانی متمایز می‌سازد.

در باغ فواره‌ها یا آبفشانهایی نیز وجود دارد که در طول باغ قرار دارند و از زیباترین فواره‌های باغ‌های ایرانی هستند. فواره‌های باغ شاهزاده بر پایه نیروی اختلاف ارتفاع کارکرد دارند.

طول باغ شاهزاده کرمان ۴۰۷ متر و پهنای آن ۱۲۲ متر است، و یکی از بزرگ‌ ترین و زیباترین باغ های تاریخی کویری ایرانی محسوب می‌شود .

قرار گرفتن در جاده عبوری کرمان به بم و در مسیر جاده کهن ابریشم از عواملی است که این محل را برای احداث یک باغ اشرافی مناسب ساخته‌ است.

در این باغ درختان میوه گوناگونی به چشم می‌خورند و در جلوی عمارت هم حوض‌ها و فواره‌ها آب‌نمای زیبایی را تشکیل داده‌اند. آب باغ از رودخانه کوچک تیگران فراهم می‌شود. م

 

معماری باغ :

بناهای باغ عبارتند از کوشک اصلی یعنی سکونتگاه دائمی یا فصلی مالک که در انتهای سربالایی باغ قرار دارد. سردر خانه در ورودی باغ به صورت بنایی خطی جبهه ورودی باغ را اشغال کرده و در دو طبقه بنا شده است. طبقه بالای این سردر دارای اتاق‌هایی است که برای زندگی و پذیرایی پیش‌بینی شده‌اند. سایر بناهای خدماتی باغ از حصار اصلی استفاده نموده و به صورت دیواری مرکب بناهای مختلف خدماتی را در نقاط مناسب در خود جا داده‌ است. این باغ علاوه بر سردر، شامل عمارت شاه‌نشین و حمام نیز می‌باشد. در حال حاضر قسمت شاه‌نشین، به یک رستوران تبدیل شده و توسط بخش خصوصی اداره می‌شود.

ثبت در آثار ملی ایران :

این اثر در تاریخ ۱۴ آبان ۱۳۵۳ با شمارهٔ ثبت ۱۰۱۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است

ثبت جهانی :

باغ شاهزاده در تاریخ سی ام تیرماه ۱۳۹۰ به ثبت جهانی یونسکو رسید و اطلاعات این باغ از طرف یونسکو به ۳۵ زبان ترجمه و در نقشه گردشگری یونسکو قرار گرفته‌ است.

باغ شاهزاده ماهان باغ شاهزاده ماهان باغ شاهزاده ماهان باغ شاهزاده ماهان باغ شاهزاده ماهان باغ شاهزاده ماهان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *