آرامگاه مالک

آرامگاه مالک بنایی باستانی در شهر سنقر استان کرمانشاه است .

آرامگاه مالک

قدمت :

قدمت این بنا تاکنون به صورت دقیق مشخص نشده‌ است ولی در منابع متعددی قدمت این بنا به دوره‌های، ایلخانان نسبت داده شده‌ است.

صاحب آرامگاه :

هویت صاحب آرامگاه مشخص نیست. برخی به اشتباه صاحب این آرامگاه را مالک اشتر دانسته‌اند. برخی دیگر نیز این فرض را مطرح کرده‌اند که فردی به نام سنگور بیگ که حاکم شهر سنقر بوده در این مکان دفن شده‌ است.

 

معماری :

بقعه ی مالک به صورت یک برج بر روی تپه‌ای در مرکز شهر سنقر قرار دارد. بنای آرامگاه هشت ضلعی است و گنبدی آجری دارد. هر ضلع بنا ۳/۵ متر طول دارد. در طبقه ی پایین ساختمان سردابه‌ای هشت ضلعی وجود دارد که پوشش آن گنبدی است. بخش تحتانی آرامگاه یعنی سردابه با سنگ‌های تراشیده و بخش فوقانی آن با آجر ساخته شده‌ است. در هر یک از اضلاع ساختمان، طاق‌نمایی با قوس جناغی قرار دارد. در داخل این طاق‌نماها تزئینات آجرکاری دیده می‌شود و لچکی طاق‌نماها نیز با کاشی‌های فیروزه‌ای رنگ تزئین شده‌است.

آرامگاه مالک هم‌اکنون دارای یک در ورودی به طبقه فوقانی است و راهی به طبقه ی زیرین یا سردابه در آن دیده نمی‌شود. در سردابه از سال ۱۳۵۹ به بعد بسته بوده و ورود به آن امکان‌پذیر نیست . گفته می‌شود که دو طبقهٔ دیگر در زیر طبقه ی فوقانی مقبره قرار دارد و آرامگاه در مجموع از سه طبقه تشکیل شده‌ است، که طبقه ی آخر آن به سردابه می‌رسد که راه آن در طبقه فوقانی قرار دارد. این راه به صورت یک دریچهٔ مربع شکل به سمت پایین است و پله‌های طولانی به سمت طبقه ی میانی و سردابه ادامه دارد. هم‌اکنون به دلایل مختلف راهی وجود ندارد یا اینکه امکان عبور از آن دریچه یا پله‌ها به دلیل فرسایش دیواره‌ها و پله‌ها وجود ندارد.

 

کشف تابوت های قدیمی :

در جریان پاکسازی سردابه در سال ۱۳۴۶ در درون محوطه ی آجری و بندکشی شده ی زیر آرامگاه تعدادی تابوت چوبی بدون تزئینات که تعداد آن‌ها ۲۵ عدد ذکر شده کشف شده‌ است که در درون آن‌ها اجسادی با قدمتی بسیار کمتر از مقبره قرار داشته که به سنت اسلامی دفن شده‌ بودند.  ( از محل انتقال و نگهداری این تابوت ها اطلاعی در دسترس نیست )

کشف سنگ نوشته :

در سال ۱۳۹۰ سنگ‌نوشته‌ای از قبرستان پیرامون آرامگاه مالک در شهرستان سنقر کلیایی کشف شد که پس از راه‌اندازی موزه ی مردم‌شناسی سنقر هم‌ اکنون در این موزه نگهداری می‌شود.

سرقت از آرامگاه :

گفته می شود در چندین مرتبه از این مکان سرقت اتفاق افتاده و  مقدار زیادی اشیا تاریخی از قبیل زیورآلات، شمعدان، اشیای طلایی و حتی سنگ‌های مرمر مقبره به سرقت رفته است .

آرامگاه مالک

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *